Artcards.cc New York
New York (go to: Miami | San Francisco | Los Angeles | London | Berlin)
Brings you to art.

Events & Openings

Each card below lists New York art openings & events (generally 6-8pm).
Pick = Editor's pick
Read Artcards Review » | Download the Artcards iPhone app »

Never miss another show

Artcards.cc

Thursday, October 30

Panel Discussion: Elizabeth A. Povinelli "Quasi-Events" Building and Crumbling Worlds at e-flux
Chinatown/LES: 311 East Broadway, 7-10pm, comment
add to my cards
Bill Claps, Carol Nussbaum, Diane LaRaja, Essam, gilf!, Jeanne Wilkinson, Juan Manuel Pajares, Lance Dehne, Lichiban, Margaret Withers, Rocco Alberico, Sona Mirzaei, Ted Barr, Tony DiBella "“Déjà vu”" at NOoSPHERE
Chinatown/LES: 251 East Houston Street, 6-10pm, comment
add to my cards
Anne Marie Crosby, Dawn Daisley, Dawn Lee, Dr. Robert A Scott, Sudipta Choudhury "Halloween Show" curated by Daniela Pagnotta at Ashok Jain Gallery
Chinatown/LES: 58 Hester street, 6-8pm, comment
add to my cards
Mitsuko Miwa "Imaginary Number" at Longhouse Projects
Soho: 285 Spring street, 6-8pm, comment
add to my cards
Jorge Tellaeche ""I will stay here...a little longer"" curated by Alejandro Jassan and Lara Balderrama at COED Contemporáneo
4 Street: 2 Rivington street, 6-9pm, comment
add to my cards
"Conversation between Chris Kraus and Eileen Myles" at NYU (Einstein Auditorium)
9 street: 34 Stuyvesant street, 5-7pm, comment
add to my cards
Panel Discussion: Photography: Danny Ghitis, Henry Jacobson, Kerry Payne, Mark Peterson, Stephen Mayes "The Space Between" Redefining Public and Personal in Smartphone Photography at The New School (Theresa Lang Student Center)
13 street: 55 W 13 street, at sixth ave, floor 2, 6-8pm, comment
add to my cards
? Klaus Lutz curated by Matthew Lyons at The Kitchen
19 street: 512 W 19 street, (time not confirmed, check with gallery), comment
add to my cards
Ridley Howard "City Waves" at Koenig & Clinton
19 street: 459 W 19th street, 6-8pm, comment
add to my cards
Huguette Caland "Early Works: 1970-85" at Lombard Freid Gallery
19 street: 518 West 19th , 6-8pm, comment
add to my cards
Heri Dono "The World and I " at Tyler Rollins Fine Art
20 street: 529 W 20 street, 6-8pm, comment
add to my cards
pick Geoffrey Farmer "Cut nothing, cut parts, cut the whole, cut the order of time." at Casey Kaplan
21 street: 525 W 21 street, 6-8pm, comment
add to my cards
R. H. Quaytman "O Tópico, Chapter 27" at Gladstone Gallery
21 street: 530 W 21 street, 6-8pm, comment
add to my cards
Allen Ruppersberg, Ellsworth Kelly, John Baldessari, Julie Mehretu, Richard Serra, Richard Tuttle "New Projects @ Gemini G.E.L. 2014" at Gemini G.E.L. (Joni Moisant Weyl)
23 street: 535 W 24 street, 3rd floor, 6-8pm, comment
add to my cards
"Uncommon Ground; Recent Sculpture by Markus Baenziger" at Edward Thorp Gallery
24 street: 210 Eleventh avenue, at w 24 street, floor 6, 6-8pm, comment
add to my cards
"MultiVerses" curated by Shea Hembrey at Bryce Wolkowitz Gallery
24 street: 505 W 24 street, 6-8pm, comment
add to my cards
Gary Simmons "Fight Night" at Metro Pictures
24 street: 519 W 24 street, 6-8pm, comment
add to my cards
Borna Sammack, Martha Rosler, Michael St. John at Andrea Rosen
24 street: 525 W 24 street, 6-8pm, comment
add to my cards
Photography: Nathan Lyons "Return Your Mind To Its Upright Position" at Bruce Silverstein Gallery
24 street: 535 W 24 street, 6-8pm, comment
add to my cards
Bill Bollinger, John Divola, Magali Reus at Andrea Rosen
24 street: 544 W 24th Street, 6-8pm, comment
add to my cards
Janet Sawyer "New Abstract Paintings" at Blue Mountain Gallery
25 street: 530 W 25 street, floor 4, 6-8pm, comment
add to my cards
Photography: Lucia Fainzilber "Somewear" at Praxis International Art
25 street: 541 West 25th St, 6-8pm, comment
add to my cards
Preview: Mark Anthony Green "PRE-BASEL SHOW" at Rogue Space (Chelsea Arts Building)
26 street: 508 W 26 street, 9E, 6-9pm, comment
add to my cards
Aili Schmeltz, Cesar Cornejo, Diana Al-Hadid, Hedwige Jacobs, Jessica Lagunas, Juanli Carrion, Julien Salaud, Lars Fisk, Mark Lawrence Stafford, Tamara Kostianovsky, Valerie Hegarty "Apocryphal Times" curated by Tamara Kostianovsky, Thorsten Albertz at Friedman Benda Gallery
26 street: 515 W 26 street, 6-8pm, comment
add to my cards
Jugoslav Mitevski "i can´t sing but i do, i can´t dance but i do, i can´t paint but i do" at Ana Cristea Gallery
26 street: 521 W 26 street, 6-8pm, comment
add to my cards
Alona Rodeh "Barking Dogs Don't Bite" at AC Institute
27 street: 547 W 27 street, # 210, 6-8pm, comment
add to my cards
Daniel Gordon "Screen Selections and Still Lifes" at Wallspace Gallery
27 street: 619 W 27 street, 6-8pm, comment
add to my cards
Sang H. Heo "Solo Exhibition" at COOHAUS ART
27 street: 547 W 27th St, 307, 6-8pm, comment
add to my cards
Robert Motherwell "Works on Paper, 1951 - 1991" at Paul Kasmin Gallery (PK SHOP)
27 street: 515 West 27th Street, 6-8pm, comment
add to my cards
Art Fair: Berit New York (NY Times), Jane Noriega (Dark Beauty Magazine), JosL (Directory of Illustration), Nina Valetova (Moscow Museum of Art), SWAIN McCaughrin (Vogue Italia), Sylvia Nagy (Wison Art Museum) "Masquerade Monster Ball" curated by The Set NYC at Holy Apostles Ballroom
28 street: 296 9th avenue, At 28th Street, $21, 7-10pm, comment
add to my cards
Eleonora Tammes "Works on Paper" at SOHO20 Gallery
28 street: 548 W 28 street, suite 333, 6-8pm, comment
add to my cards
Alexander Ross "Recent Terrestrials" at David Nolan Gallery
29 street: 527 W 29 street, 6-8pm, comment
add to my cards
Panel Discussion: Benjamin Noys, David Joselit "Malign Velocities" at CUNY Graduate Center for the Humanities
35 street: 365 Fifth avenue, 6:30pm, comment
add to my cards
? Brian Rutenberg "Saltwater" at Forum Gallery
57 street: 730 Fifth avenue, (time not confirmed, check with gallery), comment
add to my cards
Photography: Ruud van Empel "Identities" at Stefan Stux Gallery
57 street: 24 W 57th street, Suite 609, 5-8pm, comment
add to my cards
Photography: Jean-Daniel Lorieux "Seducing the Lens" at French Institute Alliance Francaise (FIAF)
60 street: 22 E 60 street, Tue–Fri: 11am–6pm Sat: 11am–5pm, comment
add to my cards
Panel Discussion: Greil Marcus and Luc Sante, Jon Langford, Jonathan Franzen, Katherine Dieckmann, Mary Harron, Vito Acconci "Revenge of the Mekons" at Columbia University
116 street: 2960 Broadway, at 116 street, RSVP arts.columbia.edu/mekons, 7:30-9pm, comment
add to my cards
Aaron Barksdale, Beatriz Albuquerque, Brian Bulfer, Clarissa Ghelli, Eliza Lamb, Haydee Naula, Jee Hye Kim, Jun Gao, Laia Sole, Sandy Kuan "Worlds within Objects: Myers Prize" at Macy Gallery
120 street: 525 W 120 street, 4th Macy, 5-7pm, comment
add to my cards
Dave Eassa "The End of Spring" curated by Alison Sirico at Big Law Country Club
Brooklyn, Bushwick: 603 Bushwick ave, 6pm-midnight, comment
add to my cards
Claire Lachow, Elise Margolis, Jacqueline Silberbush, Jay Riggio, Jon Legere, Kieran Madden, Lizzie Gill, Miguel Libarnes, Morgan Lappin, Richard Vergez "Lorem ipsum" curated by Kara Brooks at Schema Projects
Brooklyn, Bushwick: 92 St Nicholas avenue, 6-9pm, comment
add to my cards
Artcards.cc

Friday, October 31

Kremena Lefterova "Fantasy Wonders: Ceramic Sculpture World" at Red Royalty Gallery
Chinatown/LES: 64 Delancey street, 5-9pm, comment
add to my cards
James C. Matthews Jr., Marina Reiter "Earth and Water" curated by James C. Matthews Jr. at Studio 26
4 Street: 179 E 3 street, 6-9pm, comment
add to my cards
pick Performance: Samita Sinha "Cipher" at The Kitchen
19 street: 512 W 19 street, $15, 8pm, comment
add to my cards
? pick Helena Rubinstein "Beauty is Power" at The Jewish Museum
92 street: 1109 Fifth avenue, at 92 street, (time not confirmed, check with gallery), comment
add to my cards
Artcards.cc

Saturday, November 1

Dianna Molzan, Erika Verzutti, Giuseppe Gabellone, Leonor Antunes, Navid Nuur, Nina Canell "Animal Mineral Vegetable" at Andrew Kreps
22 street: 537 W 22 street, 6-8pm, comment
add to my cards
? pick "Elementals: Women Sculpting Animism" at Cavin-Morris Gallery
24 street: 210 Eleventh avenue, floor 2, (time not confirmed, check with gallery), comment
add to my cards
Lucia Love "Reflecting Pool" at CUE Art Foundation
25 street: 137 W 25 street, 5-7pm, comment
add to my cards
Gaetano LaRoche "Through the Grace" at chashama (Harlem Building)
126 street: 461 W 126 street, 3-5pm, comment
add to my cards
Colin O'Con, Jeff Byrd, Tracy Grayson "Dark Carpet" at Fresh Window
Brooklyn, Misc.: 56 Bogart street, 7-9pm, comment
add to my cards
Closing reception: An Ngoc Pham "Past Present Resurfacing" a solo exhibition of woodwork, sculpture and painting by An Ngoc Pham at Topaz Arts, Inc.
Queens: 55-03 39th avenue, 5-7pm, comment
add to my cards
Performance: Bethany Ides "Amid a Wind of Sudden Syndrome: an opera" at Knockdown Center
Queens: 52-19 Flushing Ave, $20, 8pm, comment
add to my cards
Artcards.cc

Sunday, November 2

Andres Carranza "Territorial Marking" curated by Elise Herget, Mitra Khorasheh at Klemens Gasser & Tanja Grunert
Chinatown/LES: 33 Orchard street, 6-8pm, comment
add to my cards
Addie Wagenknecht "Shellshock" at bitforms gallery
4 Street: 131 Allen street, 3-6pm, comment
add to my cards
Performance: Bethany Ides "Amid a Wind of Sudden Syndrome: an opera" at Knockdown Center
Queens: 52-19 Flushing Ave, $20, 8pm, comment
add to my cards
Artcards.cc

Monday, November 3

Auction: Chris Kuklis, Jacolby Satterwhite, Kate Gilmore, Kiki Smith, Trisha Brown Dance Company, Will Rawls, Xu Bing "LMCC’s benefit Autumn Art Auction 2014" at William Holman Gallery
Chinatown/LES: 65 Ludlow St, $75-$140, 6-9pm, comment
add to my cards
Panel Discussion: "ICP Talks: Climate Change - Sebastião Salgado, Concerned Photographer" at International Center of Photography (ICP) (Museum)
43 street: 1133 Sixth avenue, at 43 street, $10-$15, 7-9pm, comment
add to my cards
Artcards.cc

Tuesday, November 4

and more than 350 other illustrators and artists, Brian Floca, Brian Pinkney, George Boorujy, J. Stephen Savage, Joana Avillez, John Hendrix, Michael Combs, Nathan Fox, Viktor Deak, Yuko Shimizu "WE TELL STORIES" curated by Marshall Arisman at SVA (SVA Chelsea Gallery)
26 street: 601 W 26 street, floor 15, 6-8pm, comment
add to my cards
Benefit: "SculptureCenter Annual Benefit Gala" at SculptureCenter (Edison Ballroom)
47 street: 240 West 47th Street, $75, 6-10pm, comment
add to my cards
Benefit: Allison Katz, Gobby, Pamela Rosenkranz, Radamés 'Juni' Figueroa "SculptureCenter Annual Benefit Gala" at SculptureCenter (Edison Ballroom)
47 street: 240 West 47th Street, $75, 6-10pm, comment
add to my cards
David Rhodes, Joan Witek, Vincent Contarino "Black & White" at Jason McCoy Inc.
57 street: 41 E 57 street, floor 11, 6-8pm, comment
add to my cards
Artcards.cc

Wednesday, November 5

Guglielmo Achille Cavellini "Centennial Exhibition" at LYNCH THAM
Chinatown/LES: 175 Rivington Street , 6-8pm, comment
add to my cards
Paul Gruhler "Convergences" curated by Frankie Crescioni-Santoni at NYU (Wagner Gallery)
Soho: 295 Lafayette street, 6-8pm, comment
add to my cards
Matt Hoyt "It's Always Nice to Meet You" at Bureau
4 Street: 178 Norfolk street, 6-8pm, comment
add to my cards
Victoria Goldman "Mythicos Divinare" at Robin Rice Gallery
11 street: 325 W 11 street, 5:30-8:30pm, comment
add to my cards
Auction: Adam Brent, Aron Johnson, Ben King, Black Lake, Brendan Cass, David Humphrey, Donald Baechler, Ezra Johnson, James Franklin, Jennifer Coates, Karen Finley, Kathy Bradford, Leah Dixon, Mi Ju, Nick, Patrick Keesey, Ross Bleckner, Samuel Jablon, Sante D'Orazio, Tina Hejtmanek "The Art of Compassion - A Silent Auction to Benefit Mercy For Animals" curated by Nick Lawrence at Freight + Volume
24 street: 530 W 24 street, 6-9pm, comment
add to my cards
"A Purposeful Partnership: Art Directors & Illustrators" at Art Directors Club (ADC Gallery)
29 street: 106 W 29 street, at sixth ave, 6-8pm, comment
add to my cards
Lecture: Photography: "ICP Lecture Series: Sunil Gupta" at International Center of Photography (ICP) (School)
43 street: 1114 Avenue of the Americas, $15, 7-8pm, comment
add to my cards
Lorene Taurerewa, Mason Saltarrelli, Matt Couper, Rob McLeod, Warwick McLeod "MONKEY SEE" curated by Lorene Taurerewa at Tabla Rasa Gallery
Brooklyn, Misc.: 224 48 street, 6-9pm, comment
add to my cards
Artcards.cc

Morgan Croney, Publisher
Alexandra Schoell, Editor, Artcards New York
Gabriella Radujko, Editor, Artcards Review
Join our team!

More: Subscribe | Openings | Ongoing | Links | Submit | Archive | Sponsor | About

Copyright 2005-2014 Artcards.cc

Creative Commons License

free weekly email Sign up now (free) close

Never miss another show

Artcards.cc